REKLAMA

RZESZÓW: Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Polski i Ukrainy (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. W Rzeszowie odbyło się spotkanie ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego z ministrem spraw wewnętrznych Ukrainy Ihorem Klymenką. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele podległych im służb – Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej.

Podczas briefingu prasowego minister Mariusz Kamiński mówił o wsparciu sprzętowym dla ukraińskich służb mundurowych. Podkreślił, że walczące na froncie siły to nie tylko armia, lecz także bardzo duża grupa funkcjonariuszy podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, w tym żołnierze Gwardii Narodowej, policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy tworzą brygady szturmowe.

– Właśnie tym formacjom będziemy pomagali w sposób bardzo konkretny. W tym momencie najważniejsza jest broń. Niedługo rozpoczynamy dostawy broni dla Gwardii Narodowej Ukrainy, dla brygad szturmowych ukraińskiej Policji i służby granicznej – poinformował szef MSWiA.

DSC02909-1-1200x771

Minister mówił także o pomocy dla rannych w walkach.

– Dysponujemy pociągiem sanitarnym, który będzie odbierał rannych funkcjonariuszy ukraińskich ze Lwowa i będzie dystrybuował ich na terenie Polski w szpitalach MSWiA. Będziemy wspierali ukraińskich partnerów sprzętem medycznym, który zostanie wykorzystany w ich szpitalach.

Minister Ihor Klymenko podziękował Polakom za okazane wsparcie.

Od pierwszych dni wojny odczuwamy pomoc, która spływa od narodu polskiego. Chciałbym podziękować polskiemu rządowi, jak również Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji Polski, za pomoc okazaną stronie ukraińskiej po katastrofie w Kachowce. Mogliśmy zapewnić wodę pitną dla dziesiątek tysięcy osób, które mieszkają na tych terenach. Dzięki temu sprzętowi udało nam się też wypompować wodę, która dostała się do mieszkań ludności cywilnej – powiedział.

DSC02954-1200x795

Podczas spotkania w Rzeszowie minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Klymenko podziękował polskim służbom mundurowym za pomoc Ukrainie. Funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej zostali uhonorowani odznakami „Za współpracę międzynarodową w zakresie działań organów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych”.

DSC03128-770x400

źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie


27-06-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)